S

Konsekwencje wstrzymywania się od seksu w małżeństwie

Namiętność nie jest wieczna. Wiedzą o tym małżonkowie, którzy po latach wspólnego życia sypiają ze sobą coraz rzadziej. Do czego prowadzić może wstrzymywanie się przed seksem? O tym piszemy w artykule.

Dlaczego małżonkowie przestają ze sobą sypiać?

Powodem rzadszych wizyt w sypialni może być napięcie, które nagromadziło się między małżonkami. Partnerzy nie rozwiązują swoich spraw do końca, co skutkuje wzajemnym rozdrażnieniem i brakiem ochoty na seks. Słabsze libido ma również związek z rutyną. Współżycie o stale określonym scenariuszu nie pobudza tak samo jak dawniej, a traktowane jest jako mechaniczna i bezuczuciowa czynność. Brak seksu wiązać można dodatkowo z osłabieniem relacji, czy zanikiem miłości w małżeństwie. Inna grupa czynników determinująca wstrzemięźliwość seksualną ma podłoże zdrowotne. W przypadku kobiet spadek libido może pojawić się w okresie menopauzy. To wtedy dochodzi do zmian hormonalnych, czy problemów z suchością pochwy, które ograniczają ochotę na seks. Panowie mogą mierzyć się z zaburzeniami erekcji. Niezdolność do odbycia stosunku powoduje wstyd i zażenowanie, a w konsekwencji unikanie zbliżenia z partnerką. To jednak nie wszystko. Seks małżeński może zanikać wraz z problemami natury psychicznej. Chroniczne zmęczenie, niskie samopoczucie, stres i problemy w pracy przyczyniać się mogą do braku chęci na współżycie. Do czego może prowadzić wstrzemięźliwość przed seksem?

Skutki wstrzymywania się od seksu

Konsekwencje braku seksu w małżeństwie podzielić można na dwie grupy. Pierwsza z nich ma naturę emocjonalną, a skutki dotyczą przede wszystkim relacji partnerów oraz ich poczucia własnej wartości. Brak seksu powodować może powolne oddalanie się od siebie. Słabnąca relacja jest uboższa w zaufanie, czy radość ze wspólnego spędzania wolnego czasu. Partnerzy mogą mieć poczucie, że nie są dłużej pożądani, tracą swoją pewność siebie i… myślą o skoku w bok do osoby, która spełni ich niezaspokojone potrzeby. Druga grupa to skutki zdrowotne, które obserwuje się w psychice i organizmie osób wstrzymujących się przed seksem. Małżonkowie mogą być rozdrażnieni i spięci. Inaczej patrzeć będą na przyjemności, stając się wobec nich obojętni. Brak współżycia przyczyniać się może do wahań nastroju, problemów ze snem, a nawet depresji. Panowie mogą dodatkowo cierpieć z powodu problemów z prostatą.

Czy da się przywrócić dawną namiętność?

Przezwyciężenie kryzysu wymaga inicjatywy. Jeśli brak stosunku w małżeństwie wynika ze słabnącej relacji, warto postawić pierwszy krok w kierunku jej naprawienia. Romantyczna kolacja, randka w miejsce, w którym się poznaliście albo pikantne SMSy mogą pomóc w ożywieniu libido. Czasem pomocna jest zwyczajna rozmowa, która oczyści atmosferę między partnerami i pomoże zrozumieć potrzeby drugiej osoby. Co, gdy brak seksu wynika z dolegliwości zdrowotnych? W tym wypadku wiele zależy od ich typu. Panowie cierpiący na zaburzenia erekcji mogą skontaktować się z lekarzem i zażywać leki na potencję. Tabletki Viagra, czy Kamagra pomagają uzyskać erekcję i utrzymać ją przez cały czas trwania stosunku. Panie cierpiące na suchość pochwy mogą sięgnąć po żele nawilżające. Pocieszenia w gorszym samopoczuciu, depresji lub przygnębieniu szukać warto u psychologa.

Problem z częstotliwością zbliżeń w małżeństwie da się rozwiązać. Czasem jego przyczyna leży w problematycznej relacji, innym razem to wynik chorób i wewnętrznych zmagań jednego z partnerów. Bezsprzecznie przyznać należy, że brak seksu między małżonkami może mieć złe skutki dla ich związku i zdrowia. Jeśli czujesz dyskomfort związany z niską aktywnością seksualną, nie bój się o tym rozmawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *