Lokalizacje narośli na narządach intymnych mężczyzny

Choroby intymne wśród mężczyzn są dość zróżnicowane, na czele listy znajdują się narośle na penisie. Niezależnie od tego, czy pojawienie się narośli jest spowodowane chorobą, czy określoną normą, estetyczny wygląd penisa zmienia się znacząco i mężczyzna zaczyna odczuwać dyskomfort psychiczny. Taka wada nie tylko zaburza perspektywę współżycia, ale może również prowadzić do psychologicznie uzasadnionej impotencji.

Lokalizacje narośli na narządach intymnych mężczyzny

Miejsca powstawania takich wad mogą być różne. Ogólnie rzecz biorąc, znajdują się one głównie na skórze w dowolnym miejscu penisa lub na żołędzi, rzadziej na innych narządach intymnych. Nie należy ignorować pojawienia się narośli takich jak brodawki (wirusa brodawczaka ludzkiego) lub guza na narządzie układu płciowego, lepiej od razu dowiedzieć się, czy jest to objaw jakiejś choroby, czy też problem dotyczy nowotworu na penisie.

Należy wziąć pod uwagę wiele czynników:

 • Guz może być podskórny i lekko wyczuwalny
 • Guz może być naroślą, która unosi się nad skórą narządu
 • Kolor narośli może być różny, od białawego do niebieskawego
 • Guz może być nowotworem i mieć charakter złośliwy lub odwrotnie, być blokadą gruczołu łojowego, co absolutnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Możliwe lokalizacje narośli na penisie

 • U podstawy – bliżej kości łonowej lub moszny
 • Na skórze prącia – mogą być pojedyncze na trzonie prącia lub wielokrotne
 • Na żołędzi penisa.

Narośle na skórze prącia to głównie brodawki, w mniejszym stopniu kłykciny kończyste. Zasadniczo w tym przypadku powstają narośla na trzonie prącia. Znacznie rzadziej znajdują się u nasady penisa, a jeszcze rzadziej powodują dyskomfort u mężczyzny. Narośle na żołędzi prącia mogą zajmować bardziej zróżnicowane miejsca. Bardzo często są zlokalizowane po wewnętrznej stronie napletka, w okolicy worka napletkowego i wokół ujścia cewki moczowej. I to właśnie narośle na żołędzi penisa są odczuwane znacznie częściej i silniej niż inne i powodują znacznie większy dyskomfort u mężczyzny.

Przyczyny pojawiania się narośli na narządach płciowych mężczyzny

Uważa się, że małe narośle pojawiają się z powodu mechanicznego urazu prącia podczas aktywnej masturbacji. Jednak zmiany na penisie mogą pojawić się z powodów, które nie mają nic wspólnego z masturbacją.

 • Zapalenie mieszków włosowych

Nieszkodliwe zapalenie skóry w okolicy porostu włosów. Najpierw skóra wokół włosów staje się czerwona, następnie przechodzi w stan zapalny i zamienia się w mały ropień. Przyczyny zapalenia mieszków włosowych to: nadmierne pocenie, brak higieny osobistej i inne drobne urazy skóry.

 • Czyrak

Ten guzek na penisie pojawia się tam, gdzie gruczoły łojowe sięgają do górnych warstw naskórka. W rzeczywistości łój, który nie wypływa na powierzchnię i zatyka gruczoł łojowy, wywołuje pojawienie się czyrak.  Przyczyny to: brak higieny, noszenie obcisłej bielizny, niskiej jakości tkanin, golenia okolicy łonowej. Ze względu na czynniki wewnętrzne, gdy nadmierne wydzielanie sebum jest spowodowane niewydolnością wewnętrznych procesów metabolicznych.

 • Kaszak

Łagodny nowotwór, z wyraźnymi granicami i komórkami nabłonkowymi po środku. Zawartość ma kolor podobny do tłuszczu i waha się od białego do żółtego. To nie jest infekcja, nie jest przenoszona przez kontakt seksualny, ale czasami wywołuje stan zapalny. W okolicy pachwiny jest więcej testosteronu, co prowadzi do zwiększonej potliwości i zatykania kanałów łojowych.

 • Kontaktowe zapalenie skóry

Zapalenie skóry to rodzaj uogólnionej nazwy zmian skórnych na genitaliach. Przyczyną zapalenia skóry są zarówno infekcje grzybicze, jak i inne infekcje przenoszone podczas stosunku, a także reakcja alergiczna na różne bodźce zewnętrzne. Ponadto pachwinowe zapalenie skóry może być wywoływane przez choroby przenoszone drogą płciową i zakaźne: kiła, drożdżyca, świerzb, łuszczyca, łojotok.

Metody leczenia

W większości przypadków stosuje się leczenie farmakologiczne przy użyciu różnych leków, maści i żeli. Jedną z głównych grup stosowanych w tym przypadku są leki przeciwwirusowe. Jednak w niektórych przypadkach możliwa jest również laseroterapia, ciekły azot lub interwencja chirurgiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *