Nadpobudliwość seksualna u mężczyzn- objawy i leczenie

W sieci aż roi się od informacji i poradników, na temat tego jak zwiększyć libido u panów i przywrócić im instynktowną ochotę na seks. Wówczas zaleca się zmianę nawyków żywieniowych czy odpowiednią dietę, a czasami nawet terapię partnerską. Nie mniej jednak, dla niektórych z panów, to właśnie zbyt wysokie libido, które świadczy o nadpobudliwości seksualnej, może być głównym problemem. Nadpobudliwość seksualna, określana też mianem hiperseksualności to zaburzenie, które dotyka wielu mężczyzn na całym świecie. Nie mniej jednak, popęd seksualny zawsze uważany był za normalną reakcję mężczyzn, zaczerpniętą jeszcze z pierwotnego instynktu. Kiedy jednak hiperseksualność należy leczyć i jak ją rozpoznać?

Jak objawia się nadpobudliwość seksualna u mężczyzn?

Nie da się ukryć, że hiperseksualność, jest stosunkowo nowym zjawiskiem, a badania nad tym zaburzeniem nie mają bogatej historii. Z tego też względu, bardzo ciężko jest wyróżnić objawy, które mogą jednoznacznie na nią wskazywać. Nie mniej jednak, nadpobudliwość seksualna może mieć destrukcyjny wpływ na normalne funkcjonowanie w przypadku mężczyzn. Wysokie libido często przysłania inne cele, a także powoduje skupienie się tylko i wyłącznie na potrzebie seksualnego zaspokojenia. Nadpobudliwość seksualna jest odwiecznie związana ze wzmożonym popędem seksualnym, a także różnorodnymi zachowaniami seksualnymi, które mają na celu zaspokoić popęd płciowy. Kiedy jednak możemy mówić o hiperseksualności?

Otóż, kiedy pojawią się objawy takie jak:

  • uczucie dyskomfortu psychicznego, który jest spowodowany niezwykle wysokim libido
  • zaniedbanie samego siebie i swoich obowiązków, gdyż mężczyzna odczuwa potrzebę wzmożonej aktywności seksualnej
  • bezskuteczne próby kontrolowania własnego popędu seksualnego
  • aktywność seksualna nie jest już tylko źródłem przyjemności, ale zaczęła być sposobem na odreagowanie stresu i poradzenie sobie z negatywnymi emocjami
  • pojawiający się niepokój i frustracja, w momencie kiedy potrzeby seksualne nie mogą być zaspokojone.

Należy także wspomnieć, że nadpobudliwość seksualna często mylona jest z seksoholizmem. Nie są to zjawiska ze sobą powiązane, choć można nazwać hiperseksualność w pewnym stopniu uzależnieniem od seksu. Jest to niejako wzmożone zainteresowanie seksem, a także nieodparta chęć natychmiastowego zaspokojenia swoich seksualnych pragnień. Jednak natrętne myśli i przymus odbycia stosunku seksualnego, nie zawsze wynika z wysokiego poziomu libido.

Jak leczyć nadpobudliwość seksualną u mężczyzn?

Leczenie nadpobudliwości seksualnej u mężczyzn, w pierw wymaga rzetelnego rozpoznania. Diagnoza, musi być postawiona w oparciu o szczegółowy wywiad z pacjentem, a także pogłębiona o szereg badań laboratoryjnych, które obejmą zarówno badania biochemiczne jak i morfologiczne. Często niezbędne jest także podstawowe badanie urologiczne i somatyczne. W wywiadzie, lekarz może rozpoznać typowe objawy, jak np. inicjacja stosunków seksualnych, częste masturbacje, różnorodne, natrętne fantazje erotyczne, ciągłe uczucie pobudzenia i napięcia seksualnego.

Hiperseksualność, jest zwykle dość wstydliwym problemem dla panów, a także może doprowadzić do wielu nieporozumień i kłótni w związku. Rozpoczęcie leczenia, daje ogromne szanse na pozbycie się tego kłopotliwego problemu. Zwykle podstawę stanowi terapia, która dobierana jest w zależności od przyczyny nadpobudliwości seksualnej. Pacjent może więc zostać skierowany na wizytę u psychiatry lub seksuologa. Często także, wdrażana jest odpowiednia farmakoterapia, która pomoże obniżyć poziom popędu seksualnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *