(Nie)prosta funkcja prostaty

Absolutnie każdy element męskiego układu rozrodczego jest istotny i równie ważny. Bez któregokolwiek lub przy upośledzeniu funkcji któregokolwiek dochodzi do niepożądanych konsekwencji. Dzisiaj na tapetę weźmiemy prostatę – poznaj bliżej ten niewielki gruczoł, przez wielu ludzi mocno niesłusznie niedoceniany.

Umiejscowienie gruczołu

Prostata w słowniku pojęć nosi nazwę gruczołu krokowego. Z łaciny ”prostata” to ”strażnik”, a więc doskonale oddaje jedną z jego funkcji. Chroni jakość męskiego nasienia i pilnuje, by ejakulat dotarł do komórki jajowej w nienaruszonym stanie. Ale o tym za chwilę. Prostata (stercz) jest pojedynczym narządem mięśniowo-gruczołowym. Leży poniżej pęcherza moczowego w miednicy mniejszej i przywiera do przedniej ściany odbytu. Posiada dosyć cienką powłokę i znajduje się w newralgicznym miejscu męskiego ciała. Dzięki temu pieszczona potrafi sprawić nie lada przyjemność – wręcz niejednokrotnie nazywa się ją męskim punktem G.

Budowa prostaty

Prostata składa się z dwóch charakterystycznych płatów: prawego oraz lewego. Łączy je ze sobą niewielki fragment zwany węzina. Czasami w jej obrębie pojawi się także płat środkowy. Kształtem przypomina spłaszczony stożek. Otoczony jest solidną torebką zbudowaną z mięśni gładkich, które kurczą się podczas wytrysku (ejakulacji). Przez wnętrze gruczołu krokowego przechodzi cewka moczowa. Powyższe połączenie budzi skojarzenia z kasztanem jadalnym, w dodatku takim, który rozpoczął kiełkowanie. Cóż… jako ludzie uwielbiamy kojarzyć elementy organizmu z owocami i inną roślinnością. Czyżby dlatego, ze podobnie jak ziemska fauna podlegamy szeregowi procesów biologicznych?

Życiodajne enzymy

Czy zastanawiałeś się, skąd pochodzi charakterystyczny zapach spermy? Odpowiada za niego wydzielany przez prostatę enzym, który stanowi aż jedną czwartą objętości ejakulatu. Odczyn wydzieliny określa się jako kwasowy lub lekko zasadowy i chroni on plemniki przed surowym środowiskiem panującym w pochwie i cewce moczowej. Taki zabieg zapobiega zniszczeniu plemników, zanim te dotrą do komórki jajowej. Biaława i lekko mętna wydzielina pełni funkcje odżywcze dla plemników. Te zaś mogą dotrzeć do określonego miejsca dzięki skurczowi mięśni gładkich umiejscowionych w pobliżu prostaty. Powoduje to wyrzut spermy z jąder na zewnątrz ciała.

Rola układu moczowego

Prostata odgrywa dwie istotne funkcje, z których pierwsza dotyczy układu moczowego. Ze względu na przebiegającą przez nią cewkę moczową i umiejscowienie w pobliżu odbytu chęć oddania moczu sygnalizowana jest poprzez sine parcie. Takie objawy to jednak stan niepożądany i świadczy o typowo męskiej przypadłości – przerostowi prostaty. Nie należy traktować tych objawów jako nieistotne lub wstydliwe. Zdrowa prostata to symbol męskości. Umożliwia satysfakcjonujący seks, a przede wszystkim skuteczne zapłodnienie. Kontrola lekarska pozwoli wyłapać problem, postawić diagnozę i uporać się z przerostem.

Męskość ukryta

Za charakter mężczyzny i tak zwaną męskość nie odpowiada imponująca wielkość narządów, a w szczególności jeżeli sprawa dotyczy prostaty. Ten pomijany gruczoł odgrywa istotną rolę w sztuce, jaką jest męska seksualność. Gdyby nie on, plemniki nie miałyby szans stać się nowym człowiekiem. A tak przy okazji – siła męskiego charakteru ujawnia się poprzez odwagę do przyznania się jeżeli zaistnieje jakiś problem zdrowotny. Tkwi także w konsekwentnym podjęciu kroków, które pozwolą powrócić do zdrowia, jeżeli prostata okaże się gruczołem o szwankującej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *